Ubranka dziecięce- jaki materiał jest odpowiedni dla skóry malucha?

Skóra noworodka jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Ma tendencję do nadmiernego przesuszania się, które prowadzić może do powstawania otarć i podrażnień. Z tego powodu dziecięca garderoba powinna składać się z ubrań uszytych z najdelikatniejszych tkanin.Warto kontrolować skład materiałów, z których uszyte są dziecięce ubranka.

Tkanina, czy dzianina? Który materiał będzie lepszy?

Bawełna najczęściej wykorzystywana jest do szycia dziecięcej pościeli gdyż jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na rozciąganie, ale też stosunkowo sztywny. Ubrania uszyte z bawełny mogą okazać się zbyt szorstkie dla delikatnej skóry malucha skądinąd nie są zakazane, jeśli nie są to tkaniny sztuczne.Popularność dzianiny jako materiału z którego szyje się ubrania dla dzieci wynika z jej miękkości, elastyczności i sprężystości. Cechy te sprawiają, że szukając odpowiedniej dzianiny należy kierować się jej podatnością na rozciąganie. Tkaniny i dzianiny często nieznacznie różnią się składem.Szukając materiału na dziecięce ubranka warto zwrócić uwagę na tkaniny bawełniane, choć niekoniecznie na te ze 100% bawełny. Dodatek elastanu gwarantuje lepszą odporność na rozciąganie oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie jest sekretem, że ubranka dziecięce są nie tylko prane, ale też prasowane, za sprawą dodatku elastanu rośnie szansa na to, że ubranka będzie można przekazać kolejnym pokoleniom.

Co sprawia, że tak często szyje się ubranka dziecięce z dzianiny single jersey?

Dzianina single jersey często posiada w swoim składzie prawie 100% bawełny- domieszka elastanu jest niewielka. Wykorzystywana jest do robienia wielu artykułów tekstylnych dla maluchów, ze względu na swą lekkość oraz delikatność. Śpiochy, zabawki interaktywne czy narzutki to tylko niektóre przedmioty skierowane do dzieci jakie szyje się z tej dzianiny, ponieważ jest to materiał przyjazny dla ciała dziecka. Trzeba pamiętać, że nie jest to materiał ani nazbyt gruby, ani dwustronny! Dzianina typu jersey jest za sprawą kilku cech podobna do single jersey, lecz jest od niej nieco grubsza i roluje się po ucięciu. Jersey jest materiałem z którego również uszyć można odzież dziecięcą i to zarówno odzież wierzchnią jak i bieliznę. Zarówno jersey jak single jersey są tkaninami przewiewnymi i elastycznymi, dlatego są to najlepsze materiały dla najmłodszych dzieci.

Jakie inne materiały będą przyjazne dla skóry dziecka?

Oprócz cienkiej dzianiny single jersey, na ubranka dziecięce rekomendowana jest też trochę grubsza i nieco cięższa – dresówka pętelka lub drapana. Dresówka pętelka nadaje się na spodenki dresowe, bluzy, sukienki, czapeczki, a to z powodu tego, że jest bardzo solidna i nie gniecie się. Najgrubszym rodzajem dresówki jest dresówka drapana, za sprawą meszku znajdujacego się na jej lewej stronie służy głównie do szycia odzieży jesiennej i zimowej. Ten rodzaj dzianiny jest widocznie mniej elastyczny, lecz cieplejszy, nadaje się więc na wyjście na zewnątrz np. wczesną wiosną.