Dom

Trudny wybór w małej łazience – wanna czy prysznic?

Urządzanie łazienki często sprawia trudności. Nie ulega wątpliwości, że odnowienie tego pomieszczenia często okazuje się być niebywale drogi, z tej przyczyny urządzamy taką renowację bardzo rzadko. Ponadto, przeważnie trudno jest oszacować wygodę danych pomysłów inżynierskich, bez przekonania się o ich wartości na własne oczy. Niemało osób jest powodowana więc kwestiami estetycznymi, zamiast praktycznymi. Jednym z najtrudniejszych wyborów jest wybór pomiędzy wanną oraz prysznicem.

Wannę docenią dzieci, dorośli i seniorzy

Gros właścicieli mieszkań choćby i w przypadku niewielkiej łazienki decyduje się na wannę. Wanna gwarantuje znacząco lepszy komfort, aniżeli najczęściej spotykany prysznic. W szczególności przedstawicielki płci pięknej przepadają za tym, aby odpoczywać podczas kąpieli z użyciem wanny, czytając książki, nie możemy jednak zignorować faktu, że częstokroć korzystają z niej również inni członkowie rodziny, a przede wszystkim najmłodsi. Z punktu widzenia dzieci wanna to miejsce do frajdy i z tej przyczyny kochają bawić się w niej przez bardzo długi czas. Specjalistyczne sklepy proponują uderzająco różnorodną gamę wanien w wielu różnych standardach wymiarowych. Możemy zainstalować wyjątkowo niewielki rodzaj wanny który nie zajmie zbyt wiele miejsca w łazience, przeznaczony właśnie dla najmłodszych. Tego rodzaju modele wanien są idealnie dopasowane do ograniczonych powierzchniowo pomieszczeń.

Osoby w podeszłym wieku uskarżają się od czasu do czasu na problem związany z tym, iż posługiwanie się wanną stwarza ryzyko groźnego poślizgnięcia się i upadku, w przypadku gdy dokuczają im pewne bóle i problemy ze stawami. Najlepszym remedium dla seniorów może być wanna z drzwiczkami, co jest związane z tym, że nie wymaga podnoszenia nóg na duża wysokość zatem nasi seniorzy bez najmniejszych trudności wejdą do wanny zupełnie tak, jak do brodzika prysznicowego. Tego typu wanna to również dobry pomysł w przypadku osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych, jeśli pragnie samodzielnie korzystać ze swojej łazienki i być niezależną od pomocników czy opiekunów.

Wanna z drzwiczkami lepsza niż z zasłonką

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem bywa skomplikowany. Zwykle opinie pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny są niezgodne ze sobą. Zdarza się, iż jedni lubią spędzoną w wannie dłuższą chwilę relaksu z ulubioną książką, natomiast pozostali domownicy cenią sobie zaledwie kilkuminutową wizytę pod prysznicem. Komfortowa wanna z drzwiczkami może zostać w takich okolicznościach wyposażona również w wygodną przegrodę, w ten sposób zyska możliwość, aby spełniać także funkcję natrysku. Na taką koncepcję stawia coraz więcej osób, które nie mają możności montażu odrębnej wanny oraz sporego natrysku. Jeśli brodzik będzie mały oraz niewygodny w użytkowaniu, zdecydowanie lepiej jest zamienić go odpowiednio dużą wanną, jako że zagwarantuje ona nam pole manewru a także da szansę na wygodne wzięcie szybkiego prysznica.

W centrach handlowych bez trudu możemy znaleźć duży wybór przegród szklanych, które montuje się właśnie w wannach, aby mieć możliwość korzystania z nich w pozycji stojącej. Wymienioną wcześniej ściankę w razie potrzeby możemy także zamówić w sklepie w szerokiej gamie wzorów , ewentualnie możemy też zakupić zamiast tego zasłonkę, jednak te nie cieszą się dzisiaj powodzeniem, albowiem są mniej wygodne od solidnej przegrody.