Dom

Teren prywatny – jak efektywnie go bronić?

Najczęściej przyjmujemy do wiadomości to, aby nie przywłaszczać sobie własności naszych bliźnich. Nierzadko jednak zdarza się, że jakaś osoba nazywa to jako pożyczanie czy korzystanie z okazji, ale w końcu kradzież to w końcu kradzież. Przecież zdarzają się osoby, które korzystają z usprawiedliwień swoich wyskoków – ktoś ma za dużo, nikomu nie zaszkodzę, nikt nie zubożeje itp., bo ktoś nie powiedział, że to nielegalne. O jakiego rodzaju czynach mowa?

Słodki smak nielegalnej wyprawy

Kto mieszkał niedaleko sadu, ten zapewne choćby raz podwędził gruszki za miedzą lub wtargnął na pole po maliny. Najlepiej korzystać z plonów naszych sąsiadów, jeśli spadną na naszą stronę, bo lokują się na miedzy. Zdecydowanie nie można wchodzić na czyjś teren i podkradać owoców. Najlepiej nie generować konfliktów jasno poprosić o owoce lub pozwolenie na zebranie – większość sąsiadów podejdzie do tego z ukontentowaniem, przede wszystkim jeżeli zachwycimy się urodzajem.

Nie widzisz płotu? Ale jest czyjaś własność

Gospodarz, który cieszy się nowo wybudowanym domem i na razie nie dał rady ogrodzić się lub po prostu nie chce go mieć, ponieważ woli szeroką przestrzeń w zachodnioeuropejskim stylu, najczęściej spotyka się z incydentami wtargnięcia na posesję. Tutaj nieogrodzona posesja ma status jak bezpańska. Wyprawy na skróty, przejażdżki, ogniska lub grillowanie tutaj są normą. Bywa, że przytrafiają się przypadki wypuszczania psów, które załatwiają się wprost pod oknami wolnstojącego domu! Kogo nie rozsierdzi prowadzanie się z psem pod oknami lub na terenie działki? Zdecydowanie podobnych sytuacji nie można puścić płazem, ponieważ prowokator pozostanie bezkarny.

Odpowiedzialni zapłacą za straty i zniszczenia

Za to co wydarzy się w czasie wtargnięcia nieupoważnionych na czyjś teren, to one powinny ponieść konsekwencje, nawet jeśli dochodzi jedynie do dewastacji rabatki. Wandalizm większego kalibru i złodziejstwo muszą zaowocować postawieniem sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Najczęściej mir domowy domaga się wybudowania pokaźnego i niełatwego do przejścia płotu. W wypadku incydentu by odzyskać swą własność jest ustalenie sprawcy. Należy w tym celu złożyć doniesienie na policję. W razie problemów zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy adwokata. Dziś odnalezienie specjalistycznej pomocy jest prostsze niż dawniej – wystarczy wprowadzić do okna Google słowa „kancelaria adwokacka Łódź” i – co pozwoli umówić się na spotkanie z właściwym specjalistą.