Rodzaje tkanin na ubrania

Wymagania konsumentów z każdym rokiem są coraz większe. Podczas zakupów obok ceny liczy się dodatkowo jakość oraz doskonały skład dzianiny. Powszechnie spotykanym materiałem jest poliester. Ubrania wykonane z tej tkaniny niezmiernie intensywnie się pocą i mogą podrażnić skórę. Nim zdecydujemy się na kupno, należy przeczytać metki.

Jakie są główne typy tkanin?

Gatunki tkanin możemy podzielić na trzy grupy. Tkaniny pochodzące z naturalnych surowców, przetworzone chemicznie jak również syntetyczne. Pierwsza grupa to włókna naturalne mianowicie len, jedwab i bawełna.
Drugą grupą są dzianiny sztuczne. Są one wykonywane przeważnie z podanej obróbce celulozy. Włókna syntetyczne są wytworzone ze składników, które nie występują w naturze. Należą do nich; akryl, nylon, poliester, poliamid.

Które są najbardziej popularne?

Najatrakcyjniejsze i powszechnie kupowane są ubrania przyrządzone z materiałów mieszanych. Przeważnie jest to bawełna z domieszką włókien sztucznych, albo syntetycznych. Najlepiej, jeżeli kupujemy te ubrania, w jakich ilość bawełny dominuje nad sztucznymi włóknami. Taki skład pozwoli na wieloletnie cieszenie się ubraniami. Produkt taki nie poci się oraz nie mnie się tak jak np. len.

Dzianina dresowa to aktualnie najpowszechniejsza tkanina ubraniowa.
Cechuje ją solidność, odporność na zniekształcenia, przepuszczalność powietrza. Idealnie sprawdza się w lecie jak również w zimie. Wielokrotnie dzianina dresowa to zestawienie znakomitej bawełny z niewielką domieszką włókien syntetycznych bądź sztucznych. Dzianina dresowa bawełniana, bez domieszek innych włókien nie jest już tak komfortowa w noszeniu. Jest również nieodporna na wysoką temperaturę czyszczenia. Dzianina dresowa przydaje się na bluzy, szarawary spódnice, czapki albo garderobę dziecięcą.

Tuż obok dzianiny dresowej, szalenie modna jest odzież stworzona z wiskozy oraz poliestru, bawełny z wełną a także wełny z nutą akrylu. Kompozycje takie sprawdzają się najlepiej, bowiem ubrania zachowują swój wygląd, nie marszczą się jak w przypadku ubrań lnianych a dodatkowo niesłychanie ładnie się prezentują. Ważne jest, żeby wybierać mieszanki, jakie posiadają większą zawartość włókien ekologicznych.