Jak przebiegają relacje w toksycznym związku

Ostatnio wzrosła świadomość każdego z nas i chęć samoobrony. Zwłaszcza można stwierdzić tę zmianę u kobiet. Nawet jeśli nękanie nie uderza tylko w płeć piękną, to głównie one bywają ofiarami toksycznych związków. Dlatego to ważne, że, coraz więcej osób walczy uwolnienie się z takich tarapatów.

Mimo że wzrasta świadomość, jednak funkcjonuje zgoda na poniżanie. Zmieniają się tylko jej wersje. Bywa że uczucie przemienia się w coś zupełnie innego – słowne poniżanie, śledzenie, poniżanie i akty zazdrości nie świadczą o miłości do drugiej osoby.

Czasem łatwo zignorować sygnał „stop”

Najpierw może się nam wydawać, że to nic takiego. Wobec innych twój wybrany stosuje niewybredne komentarze z tobą w roli głównej. Tylko tobie nie jest do śmiechu, a inni dobrze spędzają czas – nie jest ci obce to uczucie? Obsesja kontrolowania nie może okazać się zdrowym przejawem uczucia. Jasne, ukochany będzie okazywał ci sporo atencji, lecz uważaj na ograniczanie kontaktów społecznych. Często przeradza się to w prześladowanie psychiczne. Kontrola twojego historii kontaktów na telefonie czy nawet śledzenie niewątpliwie są informacją o problemie.

Jak szukać wsparcia?

Nie pozbawiaj od razu szans samego partnera. Być możliwe, że długa wymiana zdań i poinformowanie o Twojej perspektywie pokażą mu, co jest problemem w waszym przypadku. Bywa, że poza kontrolą ludzka psychika zbytnio wyraża to, od czego chcemy uciec i działamy nieracjonalnie. Stąd pierwszym krokiem zawsze będzie nazwanie rzeczy po imieniu. Podejdź do tego na chłodno. Awantura po scenie zazdrości niczego nie zmieni. Poczekaj, daj czas wam obojgu na ochłonięcie z emocji.

Kiedy rozmowy nie zmieniają relacji, warto udać się z prośbą o wsparcie psychologiczne. Jeśli w końcu zauważył, skąd się to wszystko bierze, ale nie da rady poradzić sobie z tym sam, możesz mu pomóc przy wsparciu fachowca. Celem terapii będzie zrozumienie wagi problemu i lista metod, jak z tym walczyć. Wiedz, że ta walka będzie procesem. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość. Jedynie wyważony dialog i duży spokój mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

Kiedy potrzebna jest porada prawnika?

Praktyka podpowiada – zdarzają się relacje, bez szans na naprawę. Wówczas pozostaje zdecydować się zakończenie relacji. Wtedy może się zdarzyć, że dotknięty „były” nie pogodzi się z porażką. Wówczas będziemy potrzebować opieki prawnej. Szukając takiej pomocy, zwracaj uwagę na opinie. Do frazy w wyszukiwarce np. prawnik Kraków, dopisz hasło „rozwód”. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Dlaczego? Zerwanie kontaktów z prześladowcą nie jest takie proste. Doświadczony fachowiec od razu będzie wiedział, gdzie szukać i jakie zdobyć dowody, gdy sprawa trafi na wokandę. Pamiętaj, zaufany pełnomocnik to osoba, której przekażesz informacje o swojej sytuacji i prawdopodobnie część swojej przyszłości.