Spory między sąsiadami – jak je rozwikłać?

Sprawy konfliktowe między sąsiadami są różne – mniej lub bardziej błahe, ale najczęściej bywają bardzo ciężkie do rozwiązania. Nierzadko wystarczy trochę czasu, aby obie strony doszły porozumienia, ale często potrzebna jest specjalistyczna porada prawnika.

O co się oni kłócą?

Jedynie z rzadka przyczyny konfliktów są śmiechu warte – przeważnie wszystko wygląda dużo poważniej. Niekiedy wystarczy kilka dni, by ognisko wygasło w zarodku, lecz dużo częściej kompromisu nie można zaprowadzić szczególnie prędko – spory toczą się przez wiele lat, nawet od czyichś przodków. Bardzo przynosi racjonalne oszacowanie skutków, jakie niesie spór i skłonność do ustępstw jego stron. Często dominują spory o grunty, zakłócanie ciszy nocnej, brud i zanieczyszczenia czy inwektywy remonty i nieodpowiednie zarządzanie posesją. Gdy nie da rady polubownie zażegnać sporu, do czego nakłania często wezwana policja czy straż miejska, zostaje rozwiązać sprawę w sądzie. Zanim jednak strony staną przed obliczem sędziego, należy poradzić się w dobrej kancelarii prawnej Można odszukać właściwe placówki w rozmaitych lokalizacjach. Zacznijmy od tego, by się rozeznać, dobrze poszukać, umieścić w Google np. frazę „porady prawne łódź”, aby dysponować za chwilę zestawem odpowiednich informacji i nawiązać współprace z odpowiednią osobą.

Niewiedza nie popłaca

Wielu nieprzyjemnych sąsiadów zupełnie nie ma pojęcia lub nie pamięta o tym, na ile da się przymknąć oko, korzystając ze swojej działki i nieruchomości. Można raz na jakiś czas sprawdzić coś w Kodeksie Cywilnym, aby zdobyć stosowną wiedzę na ten temat i uniknąć niepotrzebnych sporów. Wystarczy wspomnieć tutaj o artykule 144 KC, który reguluje reguły współżycia z sąsiadami. Nie każdy jednak musi na co dzień studiować książki prawnicze, dlatego pozostaje zwrócić się do znawców, którzy zapewnią porady prawne Łódź, Warszawa, Lublin itd. Ponieważ mamy coraz więcej biur prawnych, tym więcej takich spraw przychodzi w godzinach pracy na e-maile prawników czy adwokatów. Można korzystać też z porad prawnych przez internet, dzięki czemu sprawa można rozwiązać szybciej i nie uszczupli zanadto portfela.