Gdzie szukać opieki prawnej?

O pomocy prawnika postanawiamy zwykle, gdy coś się zmienia w naszej sytuacji życiowej: nabycia prawa do spadku, rozwodu, ustalenia praw rodzicielskich czy zmiany w posiadaniu majątku. Gdzie poszukiwać opieki adwokackiej, kiedy nas na to nie stać, jeśli ogranicza nas zdrowie, lub jeśli mamy mało czasu?

Bezpłatne wskazówki prawne

Aż w 1500 punktach nieodpłatnej opieki prawnej w naszym kraju da się skorzystać z porady. Dzięki niej można skorzystać z wsparcia w sporządzeniu pism, przedstawieniu zakładanych rozstrzygnięć problemu prawnego, przekazaniu informacji o przepisach w kontekście sytuacji klienta. Z pewnością nie da się w tym trybie uzyskać pełnomocnika, który poprowadzi naszą sprawę na wokandzie. Nie każdy jednak może zaczerpnąć z tej bezpłatnej usługi. Uprawnienia przysługują i obejmują osoby do 26 i po 65 urodzinach, ubogie, pozbawione dachu nad głową, zasłużone w walkach o wolność, beneficjenci opieki społecznej, rodziny z licznym potomstwem itp.

Porady za pośrednictwem sieci

W dzisiejszych czasach sporo przypadków jesteśmy w stanie załatwić w sieci. Nie dotyczy to jedynie poradnika napisanego dla wszystkich mierzących się z konkretnym wyzwaniem, ale o uzyskanie komercyjnej wskazówki na dedykowanym portalu. Wystarczy przekazać kopie dokumentacji, przedstawić przypadek i zadać ewentualne pytania. To może być wyjątkowo użyteczne, jednak stanowi tylko namiastkę wskazówki udzielonej w bezpośrednim spotkaniu.

Tradycyjne porady to gwarancja profesjonalizmu

Skuteczny i sprawdzony przepis na poradę prawną to po prostu odszukać prawnika i umówić się z nim na spotkanie. Musimy  się do adwokata z odpowiednią orientacją w interesującym nas temacie, np. prawa rodzinnego, spadkowego czy prawa pracy. Najprościej za pomocą okienka Google’a. Należy wprowadzić w jej pole np. kancelaria prawna Łódź by  znaleźć kilka lokalizacji wśród których znajduje się nasz przyszły pełnomocnik.

Na ustaloną rozmowę w kancelarii trzeba właściwie się przygotować. są w naszym posiadaniu. Niezbędne będą również dowody w sprawie np. fotografie, nagrania, wiadomości sms i e-maile. Warto przed spotkaniem z prawnikiem sporządzić listę pytań jakie zamierzamy postawić, a w trakcie wywiadu rozważyć jakie są możliwe drogi rozsądzenia sprawy i jakie przyniosą skutki.